Civilization V CIVILOPEDIA Online
Teren i jego cechy
Strona główna terenu
 
Strona główna terenu

„Nie ruszajcie się z pozycji. Nie strzelajcie, dopóki do was nie strzelą, ale jeśli chcą wojny, niech zacznie się ona tutaj!”
– John Parker

Strona główna terenu

W Civilization V świat podzielony jest na sześciokątne pola (zwane również heksami lub obszarami). Pola te dzielą się na liczne typy – pustynie, równiny, łąki, wzgórza itd. – a wiele z nich cechuje się dodatkowymi elementami, takimi jak las czy dżungla. Elementy te pozwalają zdecydować o przydatności pola dla wybudowanego w pobliżu miasta, a także określić jak trudno bądź łatwo jest jednostkom poruszać się po tych obszarach. Rodzaj terenu i jego cechy mogą mieć ogromny wpływ na działania militarne mające na nich miejsce.

Cechy

Cechy to elementy terenu lub roślinności, które pojawiają się na danym polu (np. na heksie z łąką, może dodatkowo znajdować się las lub mokradła). Cechy modyfikują produktywność pola i mogą mieć wpływ na ilość punktów ruchu potrzebnych jednostce do przejścia przez ten obszar. Cechy mogą również dodawać premię lub karę do obrony jednostki zajmującej dany heks.